Skladisko, zvieratá, stolárska dielňa? Ministerstvo kultúry vyzvalo Budmerice na vypratanie kaštieľa, obec to odmieta


Foto: Skladisko, zvieratá, stolárska dielňa? Ministerstvo kultúry vyzvalo Budmerice na vypratanie kaštieľa, obec to odmieta Foto: ministerstvo kultúry

Ministerstvo kultúry vyzýva obec Budmerice, aby prestala s využívaním rôznych priestorov kaštieľa, ktorý sa v obci pod Malými Karpatmi nachádza. Rezort o tom informuje na svojej internetovej stránke a súčasne upozorňuje, že ak bude obec kaštieľ využívať aj naďalej, hrozí trestné oznámenie. Kaštieľ je dlhodobo v správe ministerstva a využíva sa na organizáciu rôznych kultúrnych, či spoločenských podujatí.

Problémy pre obec nastali po tom, ako ministerstvo vykonalo v kaštieli audit. Po audite mala podľa rezortu nasledovať ústna výzva k vyprataniu, a následne obci poslali aj oficiálnu žiadosť. Protiprávne konanie vidí ministerstvo v tom, že „niekto si vybudoval na štátnych pozemkoch skladisko, stolársku dielňu, doviezol mobilnú ohradu, kde zjavne neoprávnene choval zvieratá a nikomu to neprekážalo. Rovnako ako nelegálny odber energií,“ hovorí o podrobnostiach generálny tajomník služobného úradu Lukáš Machala.

Starosta Budmeríc Jozef Savkuliak pre RTVS uviedol, že o žiadnych výzvach od ministerstva kultúry nevie. Na využívaní priestorov kaštieľa sa vraj ústne dohodol s niekdajším ministrom kultúry Marekom Maďaričom. „Tento súhlas nám bol udelený z dôvodu, že sa o celý areál príkladne staráme a chránime ho pred vandalizmom a chátraním,“ povedal pre RTVS starosta.

Jozef Savkuliak ústnou dohodou s ministerstvom vysvetľuje aj prítomnosť zvierat v areáli kaštieľa. „Predtým bola táto parcela husto zarastená inváznymi drevinami a odpadom. S ústnym súhlasom MK sme na vlastné náklady terén upravili a vybudovali minifarmu, ktorá slúži verejnosti bezplatne,“ uviedol pre RTVS s tým, že farmu boli viackrát navštíviť zástupcovia ministerstva a nevyslovili pritom žiadne výhrady.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu