Colný úrad kontroluje cca 45 tisíc zásielok denne, tovar z mimoeurópskych krajín môže byť pozdržaný


Foto: Colný úrad kontroluje cca 45 tisíc zásielok denne, tovar z mimoeurópskych krajín môže byť pozdržaný
Galéria: 2 fotky
Foto: Colný úrad Bratislava

V predvianočnom období registruje Colný úrad nárast zásielok prevažne z Číny a iných mimoeurópskych krajín. Na colnú kontrolu tak pobočka Colného úradu Bratislava Pošta dodáva od prepravcu denne približne 45 tisíc zásielok. Aj z dôvodu nárastu množstva zásielok trvá prepravcovi dlhšie spracovať a predložiť zásielky na colnú kontrolu. 

„Desiatky tisíc balíkov z Číny či z ďalších krajín mimo EÚ evidujú v týchto dňoch colníci na bratislavskej poštovej pobočke. Slovenská pošta a.s. ako prepravca im v týchto dňoch predkladá denne na colnú kontrolu približne 45 000 zásielok,“ informuje Drahomíra Adamčíková, hovorkyňa Colného úradu Bratislava. 

Zásielky sú v týchto dňoch zadržiavané aj na letiskách, pretože čakajú na uvoľnené prepravné kapacity. Colný úrad preto informuje verejnosť, že ak má k dispozícii všetky doklady k colnému konaniu, vydá rozhodnutie a vymerá colný dlh najneskôr nasledujúci deň po predložení dokladov prepravcom. vydáva rozhodnutie o konaní najneskôr nasledujúci deň po predložení dokladov. 

„CÚ pripomína, že ak hodnota poštovej zásielky, ktorú si príjemca objednal z krajín mimo EÚ, presiahne 22 eur, je potrebné zaplatiť colný dlh. Ten môže pozostávať z cla, DPH či spotrebnej dane. Aby mohol CÚ vypočítať colný dlh, musí mať k dispozícii doklad potvrdzujúci skutočne zaplatenú cenu za tovar v zásielke spolu s poštovným za jej prepravu. Ideálne je, ak sa tento doklad nachádza priamo v zásielke,“ vysvetľuje hovorkyňa. V prípade, že má colný úrad k dispozícii informácie o zaplatenej sume, rozhodnutie spracuje ihneď. Colný dlh v tomto prípade uhradí príjemca prepravcovi pri doručení. 

„Ak doklad o hodnote nie je priložený v zásielke, tá sa uloží u prepravcu v sklade dočasne uskladneného tovaru a ten písomne (listom) informuje príjemcu o ďalšom postupe a potrebe predloženia dokladov. Príjemca ďalej komunikuje s prepravcom,“ dodáva informácie hovorkyňa Colného úradu.

Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Colný úrad Bratislava