Nemocnice na Slovensku dostali od Ministerstva živé vianočné stromčeky, potešili sa hlavne deti


Foto: Nemocnice na Slovensku dostali od Ministerstva živé vianočné stromčeky, potešili sa hlavne deti Foto: MPRV SR

Stovky vianočných stromčekov potešili pacientov nemocníc na celom Slovensku. Agrorezort daroval štátnym nemocniciam 150 stromčekov. V Detskej fakultnej nemocnici v Bratislave sa tak 200 detí teší z vianočnej atmosféry. Nemocnice však nie sú jediné inštitúcie, ktoré potešilo Ministerstvo takýmto darčekom. Takmer 500 stromčekov sarovali Lesy SR organizáciam, ktoré pomáhajú ľuďom. 

Na Chirurgickej klinike v Detskej fakultnej nemocnici v Bratislave pomohli detským pacientom ozdobiť stromček priamo ministri pôdohospodárstva a zdravotníctva.

Vianoce považujeme za najkrajšie sviatky v roku, každý ich chce stráviť v kruhu svojich blízkych. Žiaľ, nie všetkým sa to podarí. Preto prinášame voňavú atmosféru našich slovenských lesov do štátnych nemocníc po celom Slovensku. Aby živé vianočné stromčeky sprevádzali počas Vianoc nielen pacientov, ale aj tých, ktorí sa o nich starajú,“ uviedla Gabriela Matečná, vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR).

„Úprimne ďakujeme za množstvo stromčekov, ktoré nemocniciam venoval Agrorezort prostredníctvom Lesov Slovenskej republiky.  Verím, že urobia radosť na oddeleniach či vo verejných priestoroch  a dotvoria príjemnú sviatočnú atmosféru,“ povedal minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

„Vždy sa veľmi snažíme, aby sa  malí pacienti cítili v našej nemocnici čo najpríjemnejšie. Atmosféra Vianoc, darčeky  a vôňa živých stromčekov im ich pobyt určite spríjemnia, či už v rámci ambulantného ošetrenia alebo počas hospitalizácie,“ vyjadril svoju vďačnosť Ladislav Kužela, generálny riaditeľ DFNsP Bratislava a poďakoval za stromčeky aj symbolické rozžiarenie stromčeka na Klinike detskej chirurgie. 


„Akciu „Stromček pod stromček“ sme tento rok odštartovali deň pred Mikulášom v detskom domove Svetluška v Banskej Bystrici. Lesníci rozniesli stromčeky nielen deťom v detských domovoch, ale aj dospelým ľuďom v domovoch sociálnych služieb, resocializačných centrách a nemocniciach,“ uviedol Marian Staník, generálny riaditeľ podniku LESY SR, ktoré dodávajú ročne na trh cez 5 000 vianočných stromčekov.

Darované vianočné stromčeky nepochádzajú len z plantáží štátneho podniku Lesy SR, ale aj priamo z lesov. Sú starostlivo vyberané v rámci manažovania území tak, aby sa dosiahla požadovaná stavba, štruktúra a zloženie lesov.

Kým umelohmotné vianočné stromčeky pri svojej výrobe a preprave znečisťujú ovzdušie, vytvárajú množstvo emisií CO 2 a po viacročnom používaní sa stávajú súčasťou ťažko rozložiteľného odpadu, živé stromčeky sú so svojou produkciou kyslíka a ľahkou rozložiteľnosťou ekologickým prvkom Vianoc.

Na lesných plantážach po Slovensku rastú už okrem tisícok vianočných stromčekov aj tie, ktoré v apríli tohto roka vlastnoručne pre nemocnice vysadila vicepremiérka Gabriela Matečná v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva, LESMI SR a Univerzitnou nemocnicou v Bratislave.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: MPRV SR