VIDEO: Na zhromaždenie za Jána a Martinu v Bratislave prišlo skoro 7 tisíc ľudí, rodičom venovali dlhý potlesk


Foto: VIDEO: Na zhromaždenie za Jána a Martinu v Bratislave prišlo skoro 7 tisíc ľudí, rodičom venovali dlhý potlesk
Galéria: 5 fotiek
Foto: redakcia Bratislavak.sk

Na bratislavské zhromaždenie za Jána a Martinu pri príležitosti 6 výročia od ich vraždy prišli na Námestie slobody stovky ľudí. Priniesli so sebou slovenské a európske vlajky či transparenty Nezabúdame. Podľa odhadu prišlo na toto zhromaždenie približne 6 až 7-tisíc ľudí.

Všetci zúčastnení si uctili pamiatku zavraždeného novinára a jeho snúbenice minútou ticha. Za organizáciu Za slušné Slovensko vystúpila Karolína Farská, ktorá vyhlásila, že Slovensko sa pred šiestimi rokmi stalo inou krajinou.

Na pódium prišli aj rodičia Jána Kuciaka a mama Martiny Kušnírovej. Ľudia ich privítali dlhým potleskom. Otec Jána Kuciaka poďakoval všetkým za to, že im pomáhajú v boji za spravodlivosť za ich deti. Všetci traja nesúhlasia s novelou Trestného zákona, ktorú Ficova koalícia presadila cez parlament.

Šéfredaktori Beáta Balogová za Sme a Matúš Kostolný za Denník N prečítali na zhromaždení spoločné vyhlásenie šéfredaktorov. Podľa neho Robert Fico opäť robí z novinárov terče a obracia na nich hnev svojich voličov.

Podľa Pavla Szalaia z Reportérov bez hraníc Robert Fico opäť ohrozuje slobodu tlače. Szalai zároveň vyzval všetkých, aby sa spojili v obrane slobody tlače a demokracie. Spolu s ním vystúpili zástupcovia Európskeho centra pre slobodu tlače a Medzinárodného tlačového inštitútu.


Na zhromaždení zaspievala aj speváčka Katarína Koščová, zároveň predniesla, že aktuálne Slovensko potrebuje najviac spolupatričnosť. Rovnako je podľa nej dôležité, aby sme na chvíľu zabudli na to, čo nás rozdeľuje. Za slovenských hercov sa pred mikrofón postavil Richard Stanke.

„Pripomíname si smrť dvoch mladých ľudí Jána a Martiny a prišli sme podporiť ich rodičov v bolesti nad stratou svojich milovaných detí. Nikdy na nich nezabudneme. Robert Fico je obyčajný zbabelec, ale my sa ich nebudeme báť a nesmieme sa im poddať,“ vyhlásil Richard Stanke.

Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu spomínala na bratislavskom zhromaždení na rok 2016, kedy sa spolu s Jánom Kuciakom stretli so zdrojom, ktorý im mal opísať podozrivý biznis bratislavského podnikateľa so štátom.

Na záver zaspieval slovenskú hymnu Juraj Benetin. Následne sa zhromaždenie k 6. výročiu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej skončilo. Ľudia skandovali „Ďakujeme.“

Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu