VIDEO: Semafor na Štúrovej ulici zlepšil prejazdnosť Šafárikovým námestím


Foto: VIDEO: Semafor na Štúrovej ulici zlepšil prejazdnosť Šafárikovým námestím Foto: snímka z videa - Facebook/Bratislava - hlavné mesto SR

Mesto Bratislava oznámilo, že vďaka novému semaforu na Štúrovej, ktorý nainštalovalo pred pár týždňami, sa snáď podarilo vyriešiť posledný väčší problém na Vajanského nábreží. Prejazdy vozidiel cez križovatku Šafárikovo námestie v súčasnosti už netrvajú dlhšie ako pred utlmením štvorprúdovky cez centrum Starého Mesta. Priemerná jazdná doba je podľa magistrátu v najhoršej dopravnej špičke približne 5 minút, čo je rovnako ako pred zmenami.

Samospráva zdôraznila, že po zavedení cyklopruhov na Vajanského nábreží sa priemerné jazdné doby mierne predĺžili, čo je asi o jednu až dve minúty. Rovnako sa výrazne nezhoršila ani situácia na mostoch, ktoré sú súčasťou alternatívnej trasy s Einsteinovou. Problém však nastal pri prejazde Šafárikovým námestím od Dostojevského radu smerom na Most SNP.

Priemerná jazdná doba medzi Landererovou a Mostom SNP narástla o približne 4 minúty a v špeciálnych prípadoch aj viac. Situáciu nevyriešila ani úprava signalizácii na križovatke. Ako uviedlo mesto, zápchy spôsobilo zapĺňanie nábrežia autami idúcimi zo Štúrovej, kde nebol semafor. Tieto vozidlá potom znemožňovali plynulý prejazd vozidiel od Dostojevského.

Problém vyriešil semafor na Štúrovej

V januári preto samospráva pridala na Štúrovej semafor. Podľa dát z prvých troch týždňov prevádzky tohto nového semafora sa premávka zlepšila. Kým priemerná jazdná doba medzi Landererovou a Mostom SNP v najhoršej poobednej špičke medzi 15:00 a 17:00 hod. ešte pred zmenami minulé leto bola 5 minút, aktuálne je to 5 minút a 15 sekúnd. V tejto časti nevznikajú ani radikálne horšie jednotlivé prejazdy, ako tomu bolo v predošlých mesiacoch. 


Sčítače ukázali, že počet áut prechádzajúcich nábrežím klesol o približne 34 percent v priemere z 12 129 na 8 016 áut denne. Zmena nastala bez toho, že by sa zhoršila dopravná situácia na mostoch a obchádzkových trasách. Magistrát tak trvá na svojom, čo tvrdil pred zavedenými zmenami, že 70 percent vozidiel, ktoré nábrežím len prechádzali, môžu použiť inú vhodnejšiu trasu, napríklad Einsteinovu.

V súčasnosti dopravná situácia na nábreží nie je podľa dát o nič horšia ako pred realizáciou projektu. Mestu sa zároveň podarilo, aby medzi historickým centrom a dunajskou promenádou nešla štvorprúdová cesta a vytvorili sa tam aj cyklotrasy pre cyklistov.

Sčítače tiež ukázali, že počas posledných najchladnejších mesiacov prešlo cyklotrasou približne 600 cyklistov denne. V priloženom videu môžete sledovať prejazdnosť na Šafárikovom námestí po všetkých zmenách počas najintenzívnejšej dopravnej špičky, ktorá je v časoch medzi 15:00 až 17:00 hod.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu