V Petržalke pribudli dva externé defibrilátory, ktorými vie život zachrániť aj laik


Foto: V Petržalke pribudli dva externé defibrilátory, ktorými vie život zachrániť aj laik

Automatizovaný externý defibrilátor (AED) je zariadenie, ktoré pomocou elektrického šoku dokáže obnoviť rytmus srdca. Tento život zachraňujúci prístroj nemusia obsluhovať len doktori alebo zdravotníci, ale čoraz častejšie sa stáva bežnou súčasťou verejných priestorov.

Týka sa to aj bratislavskej najľudnatejšej mestskej časti Petržalka, kde samospráva ešte vlani zakúpila nové externé defibrilátory v rámci projektu zameraného na zníženie dopadov koronavírusu a ochranu verejného zdravia podporovaného cez ministerstvo zdravotníctva a ministerstvo investícií.

Tieto externé defibrilátory postupne dostávajú svoje miesta, kde budú v rámci Petržalky osadené. Najčastejšie ide o priestory kultúrnych, športových, sociálnych, školských zariadení, ako aj na miestnom úrade. Najnovšie pribudli dva v oboch petržalských domoch kultúry Lúky a Zrkadlový háj.

Jeden AED nájdete vo vestibule miestneho úradu v Technopole a ďalší vo vstupnej hale Petržalskej plavárne. Ďalšími budú podľa bratislavského kraja čoskoro disponovať aj Domovy sociálnych služieb na Vavilovovej a Mlynarovičovej, Športová hala Gercenova, bytový dom na Medveďovej, Materská škola Fialová v Slnečniciach či Bufet Šutrovka na Draždiaku.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu