Vodiči Petržalky kritizujú nerozvážne správanie chodcov. Na čom sa pochytili?


Foto: Vodiči Petržalky kritizujú nerozvážne správanie chodcov. Na čom sa pochytili? Foto: Ilustračné foto/pexels.com

V bratislavskej Petržalke dochádza medzi chodcami a vodičmi áut ku kurióznemu konfliktu. Poukázala na to jedna z používateliek facebookovej skupiny orientovanej na mestskú časť Petržalka. Tvrdí, že každý deň cestou do práce v rozmedzí 7:30 hod. až 8:00 hod. má negatívnu skúsenosť s chodcami, ktorí prechádzajú cez hustú cestnú premávku.

Príkladom je situácia, kedy na konci januára vbehla na cestu žena s dvoma deťmi, pričom zelenú mala vodička, ktorá sa nachádzala 5 metrov od priechodu pre chodcov. Používateľka tak vyzýva chodcov, aby sa aspoň pozreli, či je od nich idúce auto dostatočne ďaleko. Zároveň ironicky podotkla, že im asi ide len o to, aby po zrazení od ľudí vymámili peniaze.

Pod príspevkom sa spustila plodná diskusia, pričom sa ozvalo mnoho ďalších ľudí s podobnou skúsenosťou. Jeden z komentárov uvádza, že k danej situácii dochádza pravidelne. Chodcov nezastaví ani to, že idú v tme, neoznačení reflexným prvkom v tmavom oblečení.

Iná používateľka zase tvrdí, že aj chodci, ktorí nemajú vodičský preukaz, by mali povinne absolvovať autoškolu, aby sa naučili základné pravidlá cestnej premávky. Ideálne by bolo, ak by mali znalosti aj o tom, ako sa automobily správajú v rozličných ročných obdobiach. Mnoho z nich si myslí, že vodič môže kedykoľvek zastaviť, avšak v zime majú autá inú brzdnú dráhu, než v lete.

Nezodpovedné správanie chodcov mnohokrát vedie k tragédii. Poukázala na to jedna z účastníčok diskusie, keď spomenula zrážku taxíka s chodcom, ktorý prišiel o život. Ďalší komentár opisuje bizarnú situáciu, kedy otec svojmu maloletému synovi vysvetľoval, že na priechode pre chodcov má vždy prednosť.Ako sa na nezodpovedné správanie chodcov pozerá Zákon o cestnej premávke? „Pri prechádzaní cez cestu je chodec povinný prednostne použiť priechod pre chodcov, nadchod alebo podchod. Na priechode pre chodcov sa chodí vpravo. Chodec nesmie vstupovať na vozovku, ak prichádza vozidlo s právom prednostnej jazdy; ak sa chodec nachádza na vozovke, musí takémuto vozidlu bez meškania uvoľniť priestor na prejazd. Chodec je povinný umožniť električke plynulý prejazd“, uvádza zákon.

Výnimku však netvorili ani postrehy protistrany. Každá minca má dve strany a aj chodci, ktorí čakajú na priechode, sa stretávajú s negatívnymi skúsenosťami, kedy žiadne z áut nemá v pláne zastaviť. Jedna z diskutujúcich tvrdí, že situácia je neúnosná najmä na križovatke pri poliklinike na Rovniankovej ulici. Vodič idúci smerom od predajne Kaufland jej dal znamenie, že môže prejsť, z opačnej strany sa na ňu však rútilo auto. K podobnej situácii došlo aj pri Starej tržnici, kedy vodič z druhého pruhu odignoroval prítomnosť chodcov.

„Chodci, ktorí prechádzajú cez priechod pre chodcov, musia brať ohľad na vodičov prichádzajúcich vozidiel najmä tým, že neprechádzajú jednotlivo, ale v skupinách. To platí aj voči vodičom odbočujúcim na cestu, cez ktorú chodci prechádzajú. Chodec nesmie vstupovať na vozovku, a to ani pri použití priechodu pre chodcov, ak vzhľadom na rýchlosť a vzdialenosť prichádzajúcich vozidiel nemôže cez vozovku bezpečne prejsť,“ dodáva zákon.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu