Hlavné mesto Bratislava odstraňuje nelegálne reklamné plochy z parkov a zelených priestranstiev


Foto: Hlavné mesto Bratislava odstraňuje nelegálne reklamné plochy z parkov a zelených priestranstiev
Galéria: 6 fotiek
Foto: bratislava.sk

Nelegálne reklamné stavby na križovatke Rožňavskej a Turbínovej sú už odvčera minulosťou. Hlavné mesto sa s Asociáciou vonkajšej reklamy (AVR) dohodlo na odstránení týchto zariadení. Celkovo zmizne z ulíc Bratislavy do konca roka 100 nelegálnych reklamných stavieb.

Mesto pokračuje v čistení verejných priestranstiev od nelegálnej reklamy. Dnes odpílime 15 nelegálnych reklamných tabúľ, ktoré špatia tento priestor a do konca roka zmiznú ďalšie,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. „Vďaka spolupráci s Asociáciou vonkajšej reklamy sa nám postupne darí odstraňovať nelegálne reklamné stavby aj zo súkromných pozemkov, na ktoré mesto nemá dosah,“ doplnil primátor.

Už v marci tohto roku sa primátor mesta dohodol s AVR na odstránení až 34 reklamných plôch z parkov a zelene. Teraz k nim pribudla ďalšia stovka nelegálnych reklamných stavieb. Na stavebné úrady zaslalo hlavné mesto celkovo 482 žiadostí o odstránenie nelegálnych reklamných stavieb, keďže viaceré sa nachádzajú v súkromnom vlastníctve iných subjektov.

Mesto už získalo povolenie na odstránenie 166 takýchto stavieb. K tomu treba pripočítať aj odstránenie 433 kusov reklamných zariadení zvaných ako trojnožky. V rámci spolupráce so Starým Mestom mizne z centra mesta aj 49 kusov bývalých telefónnych búdok, ktoré sa stali nosičmi nelegálnej reklamy.   

„Hlavné mesto nemôže samo efektívne regulovať reklamu na svojom území a určovať, kde reklamu mať chce alebo nechce. Magistrát nie je stavebným úradom a preto pri každej reklamnej stavbe, ktorú chce mesto odstrániť, musí požiadať o povolenie stavebné úrady v jednotlivých mestských častiach. Riešením je zmena legislatívy. Primátor sa písomne obrátil na ministra dopravy Árpáda Érseka, aby do pripravovanej novely stavebného zákona zakomponovali ustanovenie, podľa ktorého by mestá a obce mohli regulovať vonkajšiu reklamu na svojom území,“ uvádza magistrát.
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Mesto Bratislava