VIDEO: Na protest pred parlament prišlo približne 18-tisíc ľudí. Fico, poď von, kričali


Foto: VIDEO: Na protest pred parlament prišlo približne 18-tisíc ľudí. Fico, poď von, kričali
Galéria: 5 fotiek
Foto: redakcia Bratislavak.sk

V stredu 7. februára o 17:00 hod. sa Slováci zhromaždili pred Národnou radou SR na Námestí A. Dubčeka, aby vyjadrili svoj nesúhlas s rušením špeciálnej prokuratúry a zmenou trestného zákona, o ktorých sa rokuje v parlamente. Dav ľudí skanduje „Vylezte zbabelci“„Gašpar do basy“„Fico, poď von“ či „Máme toho dosť“. Zúčastnení si pomáhajú aj pískaním na píšťalky a na iné nástroje. 

O návrhu na zmenu Trestnú zákona sa malo rokovať v stredu o 17:00 hod., to sa nakoniec presunulo na štvrtok 8. februára o 11:00 hod. Prvým rečníkom na proteste je predseda KDH Milan Majerský. Vyhlásil, že nech vláda robí hocijaké ústupky, stále chce zrušiť špeciálnu prokuratúru. Podotkol, že opozícia potrebuje poriadnu odbornú diskusiu.

Ďalšou rečníčkou je poslankyňa za SaS Mária Kolíková. „My vieme, prečo ich trápi špeciálna prokuratúra, pretože vedela politické špičky postaviť pred súd,“ vyhlásila do mikrofónu. Poukázala na to, že namiesto ministra spravodlivosti prišla do parlamentu ministerka kultúry Martina Šimkovičová, ktorá počúva pripomienky od opozície. Priznala tiež, že niektorí poslanci sa už teraz obrátili na Ústavný súd SR, aby zastavili túto novelu.

Na pódium sa postavila za Progresívne Slovensko Lucia Plaváková. Poukazuje na to, že porušovanie ľudských práv je aj útok na Zámockej ulici, sexuálne zneužívanie či plesne v slovenských nemocniciach. Poslankyňa sa pýta, prečo sa koalícia nezameria na tieto problémy v spoločnosti. Tvrdí, že myslia len na svojich ľudí. 

V poradí štvrtou rečníčkou je poslankyňa zo strany KDH Martina Holečková. Tvrdí, že koalícia sa zľakla protestujúcich ľudí. Peter Pellegrini podľa nej už vie, že sa nestane prezidentom Slovenska. Vládni poslanci dúfali, že si tieto zmeny nikto nevšimne, pán Kaliňák tvrdil, že nikto nebude protestovať, ale je vás tu tisíce. Ja vám ďakujem, že nie ste ticho,“ predniesla poslankyňa Holečková. 

Z SaS vystúpil aj Branislav Gröhling. Svoju reč začal tým, že prináša odkaz od koaličných poslancov, ktorí tvrdia, že im je jedno, že Slováci protestujú proti novele Trestného zákona. Podľa Gröhlinga títo poslanci aj tak zahlasujú, ako im Robert Fico rozkáže. Ľudia spoločne kričia „Dosť bolo Fica“.

Na záver vystúpil predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Podotkol, že keď vidí, koľko ľudí prišlo, chápe koalíciu, prečo posunula hlasovanie. Šimečka vyhlási, že Gašpar sa chce oslobodiť, ale Jozefovi Šipošovi, ktorý vyrábal doma konopné maste, chce dať 25 rokov za mrežami. Predseda PS tvrdí, že tieto argumenty vlády sú zvrátené: Oni klamú drzo a do očí úplne bez hanby.“


Michal Šimečka poukázal aj na to, že koalícia si schválila zvýšenie platov tak, že obišla zákon. „Oni si naozaj myslia, že im to prejde, musíme ich vyviesť z omylu priatelia, pretože faktom je, že vás sa boja,“ predniesol predseda PS smerom k protestujúcim.

Zhromaždenia sa zúčastnili aj iné politické tváre. Protestujúcich prišiel podporiť aj kandidát na prezidenta SR Ivan Korčok, Juraj Šeliga zo strany Demokrati či Veronika Remišová zo Za ľudí. Pochválili sa o tom na svojich sociálnych sieťach.

Protest sa už pravidelne zavŕšil slovenskou hymnou a prísľubom, že všetci zúčastnení sa opäť vrátia na zhromaždenie, keď si to situácia opäť vyžiada. Ako uvádza Denník N, na protest prišlo približne 18-tisíc ľudí. Počet sa podľa organizátorov odhaduje ťažšie ako počas minulých akcií, ktoré boli na Námestí SNP a začínali sa o hodinu neskôr. Námestie pred parlamentom aj ulica Palisády boli zaplnená ľuďmi.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu