FOTO: Kam sa stratil ikonický vývesný štít z bratislavskej Lekárne U červeného raka?


FOTO: Kam sa stratil ikonický vývesný štít z bratislavskej Lekárne U červeného raka?
Galéria: 4 fotky
Foto: Facebook/Múzeum mesta Bratislavy

Mnohých Bratislavčanov zaujíma, kam sa stratil ikonický vývesný štít, ktorý označoval vstup do Lekárne U červeného raka. Vedeli ste však, že lekáreň mala štíty dva?

Oba sa momentálne nachádzajú na reštaurátorskom oddelení Múzea mesta Bratislavy (MMB), kde ich za posledné mesiace očistili a realizovali na nich odborný výskum. Jeden zo štítov nájde svoj domov v depozitári MMB, zatiaľ čo druhý sa vráti na priečelie meštianskeho domu po ďalšom ošetrení, už na jar tohto roku.


Múzeum farmácie

V časti priestorov lekárne U červeného raka na prízemí barokového meštianskeho domu je dnes umiestnená expozícia Múzea farmácie. Dom bol vstavaný do barbakanu Michalskej brány s priľahlou priekopou. V 18. storočí bolo priečelie domu klasicisticky upravené a doplnené kamenným rokokovým portálom.

Na priečelí boli vývesné štíty lekárne s kovovou akantovou ornamentikou a rakom z konca 19. storočia od bratislavskej kováčskej firmy Márton. Pôvodná lekáreň U červeného raka sa spomína už v 16. storočí a nachádzala sa v piatich miestnostiach od druhej polovice 18. storočia až do jej zrušenia a odovzdania pre múzejné účely v roku 1953.
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu