FOTO: Strom obhryzený bobrami ohrozoval okoloidúcich na vrakunskej promenáde


FOTO: Strom obhryzený bobrami ohrozoval okoloidúcich na vrakunskej promenáde
Galéria: 2 fotky
Foto: Facebook/Zuzana Kupcová

Jedna z obyvateliek bratislavskej mestskej časti Vrakuňa upozornila v nedeľu 4. februára na sociálnej sieti na bobrom obhryzený strom, ktorý bol nebezpečne tenký a hrozil mu pád. Strom sa nachádzal na vrakunskej promenáde a mohol teda ohroziť miestnych chodcov. 

Vrakunčanka informovala o situácii aj starostu mestskej časti. Zároveň jej prišlo nezvyčajné, že bobor načal strom, ktorý bol ďaleko od Dunaja, a musel vyjsť až k chodníku na spomínanú promenádu. Aj ostatní obyvatelia priznali v komentároch pod príspevkom, že tiež videli bobrov, ako idú k vyššie umiestneným stromom.

Obyvateľka Zuzana podotkla na to, že v tejto časti stromy už nie sú chránené pletivom, preto dochádza k tejto situácii. „Ja osobne, keby to boli moje stromy, použijem okolo nich pletivo. Je to starosť vlastníka pozemku, prípadne mestskej časti Vrakuňa, keďže ide o bezpečnosť osôb ale aj o ochranu stromov ako producentov kyslíka, poskytovateľa tieňa v lete a ďalších skvelých vecí, ktoré tie stromy zabezpečujú,“ doplnila obyvateľka Vrakune. 

Ďalší občania si zase myslia, že dôvodom sťahovania bobrov k vyššie uloženým stromom, je práve to, že tie pri malom Dunaji majú na sebe už spomínané pletivo. Zvieratá sa tak automaticky presúvajú k prístupným stromom. Podľa našich informácií napadnutý strom je už v súčasnosti odstránený, a teda neznamená hrozbu pre okolie.


„V predmetnej záležitosti sme konali ihneď od nahlásenia, čo bolo v nedeľu v ranných hodinách. Príslušná pracovníčka vykonala bezodkladne kontrolu priamo v teréne, topoľ bol následne dopoludnia vyrúbaný pracovníkom VPS. Zároveň sme kontaktovali vlastníkov pozemku, ktorými sú SVP, š. p. a ŠOP SR. Oznámenie o výrube dreviny pri bezprostrednom ohrození bude v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny zaslané na príslušný okresný úrad,“ uviedla vedúca VPS a odpadového hospodárstva za Vrakuňu Rastislava Mihóková.
Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: