Odborári v nemocniciach žiadajú vyššie mzdy a hrozia sa štrajkom


Foto: Odborári v nemocniciach žiadajú vyššie mzdy a hrozia sa štrajkom Foto: unb.sk

Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb sa podľa spravy.rtvs.sk vyhráža štrajkom. Dôvodom je, že nemocnice odmietli zvýšiť platy o desať percent nezdravotníckym zamestnancom, teda sanitárom, dokumentačným sestrám či údržbárom.

Asociácia nemocníc tvrdí, že nemá na to dostatok financií, dokonca stále nevie, z čoho vyplatia mzdy za január. Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že situáciu rieši a v najbližších týždňoch ponúkne riešenie.

Sanitári, prevádzkari, údržbári či administratívni pracovníci napriek tomu žiadajú vyššie mzdy o desať percent. Už koncom minulého roka zamestnanci najväčšej slovenskej nemocnice, Univerzitnej nemocnice v Bratislave, napísali otvorený list týkajúci sa tohto problému.

Tentoraz však zvýšenie platu žiada celý Zväz pracovníkov v zdravotníctve a sociálnych službách. „Požadujeme úpravu základných zložiek miezd pre nezdravotníckych pracovníkov najmenej o desať percent od 1. januára,“ priblížil šéf odborárov Anton Szalay.

Ak na to nemocnice nepristúpia, hrozí štrajk

Marián Petko, ktorý je prezidentom Asociácie nemocníc Slovenska, pripustil, že požiadavka je legitímna. Ministerstvo zdravotníctva však podľa neho ešte nezverejnilo vyhlášku o programovom prerozdeľovaní, preto nevedia, do ktorých sektorov budú peniaze v tomto roku distribuované. Šéf Asociácie nemocníc priznal, že nemajú ani na vyplatenie základných platov, nieto na zvyšovanie.

Takto kritickú situáciu, že je 1. februára 2024 a my stále nevieme, aké budeme mať úhrady od 1. januára 2024, si nepamätám. Riaditelia nemocníc nemôžu za to, že štát nezabezpečí normálnu cirkuláciu peňazí,“ dodal Marián Petko. Ak sa situácia podľa neho nezlepší, vylúčený nie je ani štrajk.


„Ľudia čakajú na úpravu platov, pretože tie ich sú na úrovni minimálnej mzdy. Žiadame ministerku zdravotníctva o zvolanie mimoriadneho rokovania odvetvovej tripartity, aby sme tie finančné prostriedky zabezpečili a nemocnice mohli vyplatiť mzdy zamestnancom tak, ako sa prináleží. Inak budeme musieť pristúpiť k nátlakovým akciám,“ vyhlásil šéf odborárov Anton Szalay.

Ministerstvo tvrdí, že plán onedlho predloží

Rezort zdravotníctva mal podľa spravy.rtvs.sk plán prerozdelenia zverejniť do polovice januára. V reakcii na vyhlásenia odborárov a nemocníc tvrdil, že ho dokončuje a čoskoro ho predloží. Poskytovanie zdravotnej starostlivosti by podľa ministerstva nemalo byť ohrozené.

„Poisťovne preddavkové zdroje od ministerstva zdravotníctva dostali a očakávame, že o tom budú v blízkej dobe informovať poskytovateľov zdravotnej starostlivosti pokiaľ tak ešte neurobili,“ vysvetlil hovorca ministerstva zdravotníctva Andrej Wallner. Asociácia nemocníc Slovenska bude so všetkými poisťovňami rokovať na budúci týždeň. 


  

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu