Bratislava má európsky unikát. Navštívili ste už drevený Kaufland v Záhorskej Bystrici?


Foto: Bratislava má európsky unikát. Navštívili ste už drevený Kaufland v Záhorskej Bystrici?
Galéria: 4 fotky
Foto: Kaufland

Drevená predajňa Kaufland v Záhorskej Bystrici je prvou svojho druhu v Európe. Má dve zelené strechy, vegetačnú fasádu a jej ekologické riešenia majú šetriť planétu. Prvých zákazníkov stihla privítať ešte 21. septembra 2023.

Pre obchodný reťazec je výzvou klimatická zmena. Preto sa rozhodli stavať a modernizovať predajne tak, aby šetrili prírodné zdroje a využívali recyklované aj obnoviteľné materiály. A tak vznikol zelený Kaufland budúcej generácie, ktorý je prototypom moderného a udržateľného stavebníctva.

Konštrukciu predajne tvorí až 75 percent dreva, pretože v porovnaní s bežnou železobetónovou budovou vyprodukuje počas svojej životnosti o 514 ton CO2 menej. Z dreva je postavená nosná konštrukcia strechy, časť fasády, pultová strecha, aj steny v zázemí zamestnancov.

Na streche sa okrem fotovoltických panelov nachádzajú aj dve menšie zelené strechy a na fasáde zase vegetačná stena s rozlohou 160 metrov štvorcových. Zachytávajú prachové nečistoty, zvyšujú vlhkosť vzduchu, či pomáhajú znižovať teplotu budovy a tým šetria energie.

Interiér osvetľujú úsporné LED svietidlá, prevádzka využíva aj odpadové teplo z komerčného chladiaceho systému a reverzibilné tepelné čerpadlo zabezpečuje vykurovanie či klimatizáciu.Zeleň tvorí aj okolie

Okolie supermarketu tvorí 12-tisíc rastlín aj stromov, dva hmyzie domčeky, päť vtáčích búdok. Nechýba 200 parkovacích miest a 3 nabíjačky na elektromobily či box na bicykle.

Časť chodníkov tvorí retenčná a plastová zámková dlažba. Vznikla v slovenskej chránenej dielni z recyklovaných PVC použitých káblov, ktoré by inak skončili na skládke odpadu.

Interiér osvetľujú úsporné LED svietidlá, prevádzka využíva aj odpadové teplo z komerčného chladiaceho systému a reverzibilné tepelné čerpadlo zabezpečuje vykurovanie či klimatizáciu.
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu