Podľa najnovšieho prieskumu, ktorý si dala vypracovať televízia JOJ, väčšina Slovákov stratila dôveru v splnomocnenca vlády Petra Kotlára (SNS) a myslí si, že by mal odstúpiť. Reagujú tak na jeho tvrdenia o obsahu mRNA vakcín, ktoré nedávno vyvrátila Slovenská akadémia vied.
Až 44 percent opýtaných odpovedalo, že Kotlár by určite mal odstúpiť, ďalších 15 percent sa priklonilo k názoru, že by skôr mal odstúpiť. Naopak, približne osem percent respondentov sa domnieva, že by skôr nemal odísť, a niečo vyše desiatich percent tvrdí, že by nemal odstúpiť vôbec.
Zaujímavé je, že až desatina ľudí nevedela, o čo v prípade ide, 5,6 percenta respondentov dokonca netušilo, kto Peter Kotlár je, a 6,1 percenta sa rozhodlo na otázku neodpovedať. Výsledky prieskumu zároveň ukázali výrazné rozdiely medzi jednotlivými skupinami obyvateľstva.
Na tento údaj reagoval aj sám splnomocnenec. Myslí, si, že ľudia, ktorí ho nepoznajú, pochádzajú z osád. „Keďže podľa Jojky ma nepozná 5 % ľudí, zrejme z osád, tak si treba uvedomiť, že táto téma stále rezonuje v spoločnosti a treba urobiť nejaké závery,“ reagoval Kotlár počas tlačovej konferencie.
Odstúpenie Kotlára častejšie požadujú mladší ľudia do 49 rokov, vysokoškolsky vzdelaní respondenti a obyvatelia Bratislavského, Trnavského a Žilinského kraja. Medzi voličmi strán ako Progresívne Slovensko, Demokrati, KDH, SaS, Hnutie Slovensko, Sme Rodina, Maďarská aliancia či Hlas-SD dosahuje podpora pre jeho odchod až 70 percent.
Naopak, proti odstúpeniu sa častejšie vyjadrujú ľudia starší ako 50 rokov, respondenti z Nitrianskeho, Banskobystrického a Žilinského kraja a voliči strán SNS, Smer-SD a Republiky. Dôvodom poklesu dôvery je najmä spor o údajnú prítomnosť nadmerného množstva DNA v mRNA vakcínach. Analýza Slovenskej akadémie vied totiž potvrdila, že množstvo DNA vo vakcínach je hlboko pod povolenými limitmi, čím spochybnila Kotlárove tvrdenia.
Petra Kotlára najnovšie rieši aj polícia, ktorá začala trestné stíhanie vo veci šírenia poplašnej správy. Informáciu zverejnil kontroverzný youtuber Martin Daňo, ktorý na neho podal trestné oznámenie. Rovnaké oznámenie podali aj poslanci opozičnej SaS Tomáš Szalay a Jana Bittó Cigániková.
Aj napriek výsledkom prieskumu ho premiér Robert Fico (Smer-SD) vo funkcii podporuje. „Začatie trestného stíhania vo veci názorov splnomocnenca vlády a poslanca NR SR p. Kotlára na očkovanie podporených aj odbornými stanoviskami, nikdy nezmení môj postoj k poslancovi Kotlárovi, ktorého považujem za čestného a slušného človeka. Keby celá vládna koalícia bola zostavená z ľudí ako je p. Kotlár, ktorí si húževnato a odhodlane idú za svojim presvedčením, tak vydrží sto rokov,“ uviedol premiér Robert Fico.
Na začatie trestného stíhania reagoval aj sám splnomocnenec Kotlár počas tlačovej konferencie v Národnej rade. Naďalej pokračoval vo svojom tvrdení, že vakcína proti koronavírsu mení DNA.
„Táto génová terapia je potenciálne škodlivá a každá z týchto šarží môže potenciálne meniť genetickú informáciu. Čiže prirovnanie ku genetickej modifikácii kukurice je na mieste, nikoho tým nejdem zosmiešňova,“ uviedol.
Priznal, že vo veci trestného stíhania už vypovedal na polícii. „Stojím si za všetkými vyjadreniami, ktoré som doteraz povedal,“ dodáva. Policajti, s ktorými pôvodne spolupracoval na vyšetrení manažmentu covidu ho teraz vyšetrujú za šírenie poplašnej správy. Kotlár na tlačovke neodpovedal na otázku, ako si to vysvetľuje.